Razmišljajući o sledećem periodu od četiri povezana dana praznika, po glavi nam se motala ideja – kuda pobeći? Jedino što smo znali je da želimo more, Sunce i tišinu. Prelistavanje i guglanje nije trajalo dugo. Na moje iznenađenje, odluka je pala brzo: Rovinj!
Taj mali, ušuškan grad na obali Jadranskog mora kao da nas je dozivao već neko vreme – i sada je konačno stigao naš trenutak. Kao da smo svi postali jedno sa njegovom vibracijom.
Ime “Rovinj” potiče od latinskog “Ruginium” – grad je nekada bio ostrvo, spojeno sa kopnom tek u 18. veku nasipanjem, što je promenilo njegov pejzaž zauvek.
Za putovanje iz Srbije do Rovinja, računajte oko 660 km i sedam sati vožnje. Jasno, uvek može biti nepredviđenih zadržavanja, ali uz dobru muziku i društvo – proleti.
Nakon prelaska granice, sve postaje autoput – pravo, udobno, jasno označeno. Usput imate brojne i dobro snabdevene benzinske pumpe i restorane, a putarina do Rovinja iznosi oko 42 evra u jednom pravcu.
Prvi utisak? Bez daha. Fantastičan prijem u apartmanu, blizina centra, šarmantne ulice – sve je bilo kao iz romana. Rovinj je mesto koje ima dušu. Ovaj biser Istre nudi sve što treba: plaže, šetališta, istoriju, hranu, kulturu, prirodu.
Rovinj je deo Istre koja je u istoriji pripadala Rimskom carstvu, Mletačkoj republici, Austrougarskoj i Italiji – što objašnjava njegov bogat kulturni miks i jake italijanske uticaje.
Zlatni rt (Punta Corrente) je najpoznatiji park-šuma u okolini Rovinja. U 19. veku je ovu oblast uredio austrijski grof Georg Hütterott, koji je imao viziju da ovde razvije elitno lečilište.
Plaže u Zlatnom rtu su šljunkovite, okružene borovom šumom, sa kristalno čistom vodom – savršene za one koji traže spoj luksuza i prirode. U Zlatnom rtu rastu retke vrste čempresa, borova i egzotičnih biljaka koje je grof donosio sa svojih putovanja – ovo područje je i danas zaštićeni park prirode.
Katedrala koja dominira gradom nosi ime po mladoj hrišćanskoj mučenici Eufemiji, čije se relikvije čuvaju u sarkofagu iz 6. veka. Prema legendi, sarkofag je doplutao do Rovinja iz Carigrada – bez ikoga na brodu – i zaustavio se ispod crkve.
Meštani to smatraju čudom. Kip Svete Eufemije na vrhu crkve okreće se u pravcu vetra i funkcioniše kao svojevrsna vremenska prognoza za lokalce.
Uske, kamene ulice Rovinja vode do skrivenih trgova, lokalnih galerija i zanatskih prodavnica. Ulica Grisia je najpoznatija – leti se pretvara u galeriju na otvorenom, sa radovima umetnika iz cele Evrope.
Rovinj ima čak 7 gradskih kapija koje datiraju još iz 13. veka. Najlepša među njima je Balbijev luk, nekadašnji ulaz u utvrđeni grad.
Vožnje brodom su posebna priča – cene su povoljne, od 12 do 25 evra, a prizori nezaboravni. Mi smo obišli Crveni otok i Sv. Katarinu, ali vredi znati i za ostrvo Banjol, skriveni kutak koji retko ko posećuje.
U blizini Rovinja nalazi se i Limski kanal – uski zaliv nalik fjordu, gde se uzgajaju školjke i kamenice. Nekada se verovalo da je to mesto gde su Vikinzi pristajali!
U restoranima se često čuje italijanski, što ne treba da čudi – Rovinj je do 1947. pripadao Italiji, a još uvek ima zvanični status dvojezičnog grada (hrvatski i italijanski).
Hrana je miks mediteranske kuhinje, italijanske elegancije i istarske tradicije. Probaj lokalni tartuf, ribu iz pećnice i čašu malvazije – vina koja se pije na suncu i pamti po ukusu mora.
Rovinj je plavi dragulj Jadrana, grad koji kombinuje glamur i gostoljubivost, istoriju i sadašnjost, kamen i zelenilo. Idealna destinacija za vikend putovanje, romantičan beg ili inspirativnu tišinu.
Ako ti treba mir, more, ulična umetnost, italijanski espresso i galeb koji ti krade smoki – Rovinj čeka.
🌊 Ako ti treba mapa za romantične zalaske, skriveni zaliv za jutarnje kupanje ili predlog autentičnog restorana u starom gradu – tu sam, samo mi piši.
📸 Bio/la si u Rovinju? Taguj me – da zajedno širimo priče koje mirišu na borove, vino i more.
💌 Imaš sličan biser na obali? Želiš da mu napišem priču koju će ljudi osetiti kao svoju? Javi mi – neka tvoj kutak sveta dobije svoj tekst.
This website uses cookies.